Välkommen till vår karriärsida

Vårt syfte

Vårt syfte är ganska enkelt. Vi startar varje ny dag med att ta reda på hur vi kan göra våra kunders liv enklare. Genom att ta hand om deras problem idag, och se till att nya inte dyker upp imorgon, ger vi dem möjlighet att fokusera på det positiva i varje ny dag.

För att lyckas ser vi till att vi är enkla att arbeta med. Och att vi naturligtvis alltid går att få tag i när våra kunder behöver oss. Vi säger vad vi menar och menar vad vi säger. Utan undantag. För varje kund skall bemötas som den vore vår viktigaste kund. Och för att hjälpa dem på bästa sätt behöver vi förstå deras situation lika bra som de gör själva. Och sätta deras intressen före våra – med ständigt fokus på att utveckla deras affär.

Vi vet att vi har nått vårt mål när vi attraherar de skarpaste hjärnorna och de mest lösningsinriktade medarbetarna till Cramo. Vi vet att vi är den självklara förebilden inom all uthyrning när vi är respekterade för att bidra till våra kunders framgång och en inspiration för de som vill göra detsamma.

Arbetsplats & kultur

Cramo ska vara en arbetsplats som attraherar de bästa medarbetarna som vill stanna kvar och utvecklas. Vi arbetar aktivt med att skapa rätt förutsättningar för en inkluderande och trygg arbetsplats. En arbetsplats med en positiv företagskultur där alla våra medarbetare trivs och där våra värderingar och riktlinjer är vägledande i den vardagliga verksamheten.

Vi är stolta över våra engagerade medarbetare och har en kontinuerlig dialog för att ständigt förbättra oss. Målet är att vara en av Sveriges bästa arbetsgivare.

Detta får du hos oss

Det är viktigt för oss att våra medarbetare trivs, vi strävar därför alltid för att vara en så bra arbetsgivare som möjligt. Tillsammans med våra medarbetare utvecklas vi ständigt och vårt arbetsgivarerbjudande blir hela tiden bättre och bättre.

  • En bra och säker introduktion

    För att säkerställa att samtliga nyanställda får en bra introduktion har vi utsett depåer i varje region som är specialiserade på att introducera nya medarbetare. Samtliga medarbetare utbildas i kvalitet, miljö och arbetsmiljö. För att på ett tydligt och engagerande sätt förklara kopplingen mellan Cramos värderingar och det dagliga arbetet har vi tagit fram ett spel som kallas Cramopol som vi använder för att utbilda våra nyanställda om vårt arbetssätt.

  • Kompetensutveckling och karriärmöjligheter

    Som ett led i kompetensutvecklingen finns Cramoskolan där vi kontinuerligt erbjuder olika utbildningsprogram. Erfarenhetsutbyte och relationsskapande är minst lika viktigt som traditionell undervisning när det handlar om att kompetensutveckla våra medarbetare.
    Varje år har vi en öronmärkt budget för kompetensutveckling och utbildning.
    Cramo har även ett internt karriärprogram för våra framtida ledare som vi kallar Cramo Lyftet. Under två år utbildas deltagarna i ledarskap, ekonomi och personlig utveckling. Dessutom får man coahing via en egen kontaktperson från ledningsgruppen.

  • Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen

    Vi satsar på friskvård och vill motivera våra medarbetare till en aktiv livsstil. För att stötta i detta beslut erbjuder vi alla tillsvidareanställda 4000:- per år i friskvårdsbidrag. Vi har samarbete med företagshälsovård som arbetar förebyggande med hälsoundersökningar och de kan även stötta vid sjukdom eller skada. Vi har också samarbete med ett kristeam.

  • Förmåner som underlättar

    Våra medarbetare kan på ett enkelt sätt via webbportalen Cramo+ finna information om sin totala kompensation från Cramo samt alla förmåner vi erbjuder. I vårt förmånserbjudande ingår bland annat: Gratis individuell webbaserad pensionsrådgivning via LifePlan, Cramo aktiesparprogram, försäkringar, personalbil, personalrabatter, personalkortet som innehåller erbjudanden från hundratals företag runt om i Sverige (tex resor, hotell, flyg, hyrbilar, kläder, skor, hemelektronik, inredning, sportartiklar, hem & trädgård, hälsa & skönhet och många fler), utbildning via Studi.se, fystester, sponsring av klassikern, kollektivtrafik och mycket mer....

Här kan du följa det som händer här på Cramo.

Nyheter

Rosenborgsgatan 12
169 74 Solna
Vägbeskrivning

info.se@cramo.com 08-623 54 00

Betongvägen 4 D
142 50 Stockholm Länna Byggmaskinsverkstaden
Vägbeskrivning

08-55628585

Frysvägen 2
556 52 Jönköping
Vägbeskrivning

mailto:info.se@cramoadapteo.com +4636361633

Litslena, Sneby 38
745 96 Sneby
Vägbeskrivning

Industrigatan 5
441 38 Alingsås
Vägbeskrivning

Alingsas@Cramo.com +46 322 62 07 40

Stegvägen 6
332 92 Anderstorp
Vägbeskrivning

Anderstorp@Cramo.com +46 371 58 63 50

Industrigatan 6
774 35 Avesta
Vägbeskrivning

Avesta@Cramo.com +46 226 671 50

Slipvägen 2
961 38 Boden
Vägbeskrivning

Boden@Cramo.com +46 921 538 00


Bollnäs
Vägbeskrivning


Borås
Vägbeskrivning


Borlänge
Vägbeskrivning


Eskilstuna
Vägbeskrivning


Eslöv
Vägbeskrivning


Falkenberg
Vägbeskrivning

Sågaregatan 1
521 36 Falköping
Vägbeskrivning

falkoping@Cramo.com +46 515 120 80


Falun
Vägbeskrivning


Finspång
Vägbeskrivning


Forsmark
Vägbeskrivning


Gällivare
Vägbeskrivning


Gävle
Vägbeskrivning

Norra Deltavägen 5
417 05 Göteborg Backaplan
Vägbeskrivning

backaplan@Cramo.com +46 31 200 300

Marieholmsgatan 2
415 02 Göteborg Marieholm
Vägbeskrivning

Goteborg.Marieholm@cramo.com +46 31 707 85 50

Taljegårdsgatan 1
431 53 Göteborg Mölndal
Vägbeskrivning

molndal@Cramo.com +46 31 87 90 80

Brodalsvägen 6
433 38 Göteborg Partille
Vägbeskrivning

partille@cramo.com +46 31 707 85 60

Storås Industrigata 9B
424 69 Göteborg Storås
Vägbeskrivning

Storas@Cramo.com +46 31 748 33 10

Vagnmakaregatan 3
415 07 Göteborg Utby
Vägbeskrivning

utby2@cramo.com +46 31 340 82 70

Kristinehedsvägen 10
302 44 Halmstad
Vägbeskrivning

Halmstad@Cramo.com +46 35 15 31 60

Företagsvägen 5
953 33 Haparanda
Vägbeskrivning

Haparanda@Cramo.com +46 922 149 70

Industrigatan 13
871 53 Härnösand
Vägbeskrivning

Harnosand@Cramo.com +46 611 55 44 30

Enhörningsvägen 2
281 43 Hässleholm
Vägbeskrivning

hassleholm@Cramo.com +46 451 880 80

Vintergatan 8
776 33 Hedemora
Vägbeskrivning

Hedemora@Cramo.com +46 225 59 55 60

Bergavägen 21
254 66 Helsingborg
Vägbeskrivning

helsingborg@cramo.com +46 42 25 15 80

Rönningevägen 3
824 34 Hudiksvall
Vägbeskrivning

Hudiksvall@Cramo.com +46 650 54 76 60

Lagervägen 18
830 05 Järpen
Vägbeskrivning

Jarpen@Cramo.com +46 647 66 55 50

Kalkstensgatan 6
551 12 Jönköping
Vägbeskrivning

Jonkoping@Cramo.com +46 36 30 57 90

Franska vägen 15
393 56 Kalmar
Vägbeskrivning

Kalmar@Cramo.com +46 480 42 56 40

Gröna vägen 1
374 32 Karlshamn
Vägbeskrivning

Karlshamn@Cramo.com +46 454 30 50 40

Lödarevägen 4
691 37 Karlskoga
Vägbeskrivning

Karlskoga@Cramo.com +46 586 72 11 50

Gullbernavägen 11
371 47 Karlskrona
Vägbeskrivning

Karlskrona@Cramo.com +46 455 30 28 30

Blekegatan 3-5
652 21 Karlstad
Vägbeskrivning

Karlstad@Cramo.com +46 54 69 07 60

Starrvägen 6
641 23 Katrineholm
Vägbeskrivning

Katrineholm@Cramo.com +46 150 166 01

Maskinvägen 14
981 38 Kiruna
Vägbeskrivning

Kiruna@Cramo.com +46 980 669 70

Hantverkargatan 15
731 50 Köping
Vägbeskrivning

Koping@Cramo.com +46 221 276 60

Karlsgatan 38
291 59 Kristianstad
Vägbeskrivning

Kristianstad@Cramo.com +46 44 20 68 40

Albinvägen 1
681 30 Kristinehamn
Vägbeskrivning

Kristinehamn@Cramo.com +46 550 41 26 90

Solbräckegatan 4
442 45 Kungälv
Vägbeskrivning

kungalv@Cramo.com +46 303 20 85 70

Kraftvägen 25
434 37 Kungsbacka
Vägbeskrivning

kungsbacka@cramo.com +46 300 56 46 00

Klippsjövägen 6
456 34 Kungshamn
Vägbeskrivning

Kungshamn@Cramo.com +46 523 709 70

Gubbhögsgatan 4
261 51 Landskrona
Vägbeskrivning

Landskrona@Cramo.com +46 418 44 90 30

Verktygsvägen 8B
793 35 Leksand
Vägbeskrivning

Leksand@Cramo.com +46 247 123 06 / 073-633 41 04

Sockerbruksgatan 18
531 40 Lidköping
Vägbeskrivning

Lidkoping@Cramo.com +46 510 48 48 50

Gottorpsgatan 10
582 73 Linköping
Vägbeskrivning

Linkoping@Cramo.com +46 13 25 33 80

Spårvägen 10
341 31 Ljungby
Vägbeskrivning

Ljungby@Cramo.com +46 372 845 35

Norrkämstaleden 12
827 31 Ljusdal
Vägbeskrivning

Ljusdal@Cramo.com +46 651 105 60

Traktorvägen 3C
97347 Luleå
Vägbeskrivning

lulea@cramo.com 0920233580

Klosterängsvägen 9
226 47 Lund
Vägbeskrivning

Lund.Nord@Cramo.com +46 46 15 11 70

Storgatan 101
921 32 Lycksele
Vägbeskrivning

lycksele@Cramo.com +46 950 237 90

Ulseröd 126
453 92 Lysekil
Vägbeskrivning

Lysekil@Cramo.com +46 523 139 70

Östra Tullgatan 8
211 28 Malmö Drottningtorget Cramo Express
Vägbeskrivning

drottningtorget@Cramo.com +46 40 14 30 76

Hakegatan 3
211 24 Malmö Nord
Vägbeskrivning

Malmo.Nord@Cramo.com +46 40 43 97 50

Bronsgjutaregatan 4
238 41 Malmö Syd
Vägbeskrivning

syd/lift@cramo.com +46 40 14 30 00

Albacksvägen 8
595 50 Mjölby
Vägbeskrivning

Mjolby@Cramo.com +46 142 170 95

Skålmyrsvägen 38
792 50 Mora
Vägbeskrivning

Mora@Cramo.com +46 250 287 40

Agneshögsgatan 22
591 71 Motala
Vägbeskrivning

Motala@Cramo.com +46 141 20 36 70

Koppargatan 11
60223 Norrköping
Vägbeskrivning

Norrkoping@Cramo.com +46 11 32 15 70

Åkervägen 6
149 45 Nynäshamn
Vägbeskrivning

Nynashamn@Cramo.com +46 8 520 111 40

Södravägen 16
702 27 Örebro
Vägbeskrivning

Orebro@Cramo.com +46 19 16 40 40

Sjögatan 5
891 60 Örnsköldsvik
Vägbeskrivning

Ornskoldsvik@Cramo.com +46 660 29 50 40

Primovägen 3
572 36 Oskarshamn
Vägbeskrivning

Oskarshamn@Cramo.com +46 491 175 25

Hagvägen 26
831 48 Östersund
Vägbeskrivning

Ostersund@Cramo.com +46 63 55 69 50

Cramo C 221 c/o Nothland Resources Site Kaunisvaara
984 91 Pajala
Vägbeskrivning

pajala@Cramo.com +46 072 24 36 336

Mejselvägen 7
94336 Piteå, Öjebyn
Vägbeskrivning

pitea@cramo.com +46 911 23 27 50

Servicegatan 29
93176 Skellefteå
Vägbeskrivning

skelleftea@cramo.com +46 910 73 31 50

Kylarvägen 5
541 34 Skövde
Vägbeskrivning

Skovde@Cramo.com +46 500 46 97 90

Klastorpsvägen 36
152 42 Södertälje
Vägbeskrivning

Sodertalje@Cramo.com +46 8 554 232 80

Bergkällavägen 25
192 79 Stockholm Bredden
Vägbeskrivning

Bredden@Cramo.com +46 8 594 766 00

Bällstavägen 159
168 59 Stockholm Bromma
Vägbeskrivning

Bromma@Cramo.com +46 8 564 506 40


Stockholm City
Vägbeskrivning

Djupåsvägen 6
141 40 Stockholm Huddinge
Vägbeskrivning

Huddinge@Cramo.com +46 8 556 405 30

Brantvägen 2
177 40 Stockholm Järfälla
Vägbeskrivning

Jarfalla@Cramo.com +46 8 580 835 00

Rudanvägen 6
136 50 Stockholm Jordbro Byggetablering
Vägbeskrivning

Jordbro.Bod@Cramo.com +46 8 564 707 30

Nordenflychtsvägen 74
112 51 Stockholm Kungsholmen
Vägbeskrivning

Kungsholmen@Cramo.com +46 8 619 81 60

Slipstensvägen 5
142 50 Stockholm Länna
Vägbeskrivning

Lanna@Cramo.com +46 8 448 32 00

Uddvägen 11
131 54 Stockholm Nacka
Vägbeskrivning

Nacka@Cramo.com +46 8 556 097 70

Norrtullsgatan 67
113 45 Stockholm Norrtull Cramo Express
Vägbeskrivning

norrtull@cramo.com +46 8 34 88 00

Källängsvägen 1-3
141 71 Stockholm Segeltorp
Vägbeskrivning

segeltorp@Cramo.com +46 8 556 345 30

Ringvägen 34
118 67 Stockholm Södermalm
Vägbeskrivning

sodermalm@Cramo.com +46 8 442 46 90

Fogdevägen 5
183 64 Stockholm Täby
Vägbeskrivning

Taby@Cramo.com +46 8 544 430 90

Hästhagsvägen 14
194 52 Stockholm Upplands Väsby
Vägbeskrivning

Upplands.Vasby@Cramo.com +46 8 590 303 90

Värtavägen 53
115 38 Stockholm Värtan
Vägbeskrivning

vartan@cramo.com +46 8 442 56 40

Lärlingsvägen 15
850 15 Sundsvall Sundsvall
Vägbeskrivning

Sundsvall@Cramo.com +46 60 52 41 40

Truckvägen 6
231 62 Trelleborg
Vägbeskrivning

Trelleborg@Cramo.com +46 410 36 37 60

Kardanvägen 5
461 38 Trollhättan
Vägbeskrivning

Trollhattan@Cramo.com +46 520 49 41 90

Långemyrsvägen 4
451 55 Uddevalla
Vägbeskrivning

Uddevalla@Cramo.com +46 522 64 56 30

Norra Obbolavägen 118
90422 Umeå
Vägbeskrivning

umea@cramo.com +46 90 70 22 30

Hållnäsgatan 4
752 28 Uppsala Nord
Vägbeskrivning

Uppsala.Nord@Cramo.com +46 18 56 11 30

Stormhallsvägen 4
432 32 Varberg
Vägbeskrivning

Varberg@Cramo.com +46 340 64 14 80

Hornaryds Industriområde.Silkesvägen 12
331 53 Värnamo
Vägbeskrivning

Varnamo@Cramo.com +46 370 194 55

Elledningsgatan 4
721 37 Västerås
Vägbeskrivning

Vasteras@Cramo.com +46 21 81 54 50

Smedjegatan 30
352 46 Växjö
Vägbeskrivning

Vaxjo@Cramo.com +46 470 70 76 80

Sätersvägen 2
840 92 Vemdalen
Vägbeskrivning

mats.eskilsson@cramo.com +46 684 43 00 14

Verkstadsgatan 3
621 41 Visby
Vägbeskrivning

roger.gustafsson@Cramo.com +46 498 21 70 20
Teamtailor

Karriärsida från Teamtailor